HISTORIE KLUBU...

V Újezdě založili klub hned po osídlení v roce 1945, který nazvali Dynamo Újezd. Hlavní zásluhu na jeho vzniku měli Oldřich Jarek, Josef Smrž, Josef Tihelka a další. První hřiště si vybudovali svépomoci na Lukách mezi Újezdem a Haukovicemi (dnes rybník). Po válce tento prostor sloužil jako hřiště, cvičiště pro vojáky RA, kteří z naší obce odešli na podzim 1945.
Dynamo Újezd začalo jen s družstvem mužů, ale byli velmi agilní. Jezdili k zápasům nejen do Uničova, Šternberka a na Olomoucko, ale také Šumpersko a Jesenicko. V roce 1946 se přihlásili do soutěže, kterou vyypsala HŽF a nazvala ji "Osvobozené pohraničí". Soutěž se hrála ve 2 skupinách. Vítězem A skupiny se stalo mužstvo SK Zvole, vítězem B skupiny SK Šumperk. Dynamo Újezd hrálo pohárovou soutěž ve skupině s SK Uničov a prohrálo s ním 1:5 a vypadli ze soutěže.

Ještě v témže roce hráli na turnaji ve Šternberku, kde prohráli s domácím ČSK Šternberk 3:4 a s SK Velký Týnec 4:6.

V ročníku 1946/47 bylo Dynamo zařazeno do nejnižší III. třídy sever D, kde hrálo také v příští sezóně, ale v tabulkách je již uváděn klub pod novým názvem SK Újezd u Uničova.

Po sjednocení tělesné výchovy v roce 1948 se stala kopaná oddílem Sokola Újezdu u Uničova. V tehdějším okrese Šternberk bojoval o postup do II. třídy s Uničovem, ale ten byl šťastnějším.

V pozdějších letech ustavili i družstvo dorostenců, které tehdy trénoval bývalí předseda TJ Ferdinand Svozil. Pod jeho vedením se dorostenci vypracovali ve velmi zdatný celek, který v roce 1961 v úspěšně pořádané soutěži "Memoriál kpt. Mrázka" obsadil 1. místo. A když pak tito dorostenci byli přeřazeni do družstva dospělých probojovali se v sezóně 1968/69 do I.B třídy, kde hráli 5 soutěžních období.

V roce 1967/68 měli i druhé družstvo mužů. Po řadu let měli dvě mládežnická družstva a jejich dorostenci v roce 1970 postoupili do okresního přeboru.

V roce 1976 a 1978 hostovala u nich jedenáctka internacionálů Dukly Praha s brankářem Viktorem.

Po zrušení prvního hřiště u Haukovic si vybudovali nové v prostorách obce Újezda za Hliníkem. Ale ani toto nebylo konečné. Teprve třetí hřiště za školou se stalo tím pravým a účelným. Je vybudováno ve velmi pěkném, přírodním prostředí a má hrací plochy pro kopanou, odbíjenou a tenis.

Nemalou zásluhu na vybudování tohoto areálu ma dnes již zemřelý člen jednoty Horák.

Jejich práce, které věnovali svůj čas býv. předseda TJ Ferdinand Svozil, býv. předseda oddílu kopané Vojtěch Klimeš, dále Honel, Kučera, ing. Svoboda, Mišňák, Ráb, Janoščák a jiní, je uznávána MNV i veškerým občanstvem.

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek